Green Thumbs

The OMHM's Green Thumbs was a unique contest that provided an opportunity to eliminate heat islands and make the city bloom, while sharing the joys of gardening.

This contest was also a program that highlighted the many efforts tenants made to move towards sustainable development.

This event was known as the Flowering Balconies Contest until residents started to plant plots around their buildings to create the green spaces and community gardens that have beautified their neighbourhoods ever since.

This gardening contest also:

  • Improved the quality of life and health not only of participants, but of all community members
  • Provided a welcome source of fresh vegetables for underprivileged tenants
  • Served as a melting pot for different generations and cultures
  • Forged links with the community
  • Helped eliminate heat islands by planting over concrete and asphalt surfaces

Please view this video produced at Montréal's 3rd Environmental and Sustainable Development Gala to gain a better understanding of the project.

    Home Home

    Forty-two participants,  participant groups and Elite members were honoured at the prize award ceremony held in the Botanical Garden's auditorium on September 30.

    This event was held in the presence of Mr. Alain Tassé, Verdun Borough Councillor and City Councillor Responsible for Housing and Resident Relations and was brilliantly hosted by Mr. Albert Mondor, a gardening columnist and contest spokesperson.

    Here are the names and photos of 2010 individual and group winners.

    Association des locataires habitations Cousineau – Élite 2010 (Ahuntsic-Cartierville) Fabien Cournoyer, OMHM Executive Director, Alain Tassé, Verdun Borough Councillor and City Councillor Responsible for Housing and Resident Relations, Ghislaine Boucher, Elite member, Albert Mondor, contest spokeperson and MC, Diane Grisé, Elite member, Michel Perreault, Deputy Executive Director, Operations at the OMHM and Nicolas Joly, Director, Sustainable Development at the OMHM. Association des locataires habitations Cousineau – Élite 2010 (Ahuntsic-Cartierville) Fabien Cournoyer, OMHM Executive Director, Alain Tassé, Verdun Borough Councillor and City Councillor Responsible for Housing and Resident Relations, Ghislaine Boucher, Elite member, Albert Mondor, contest spokeperson and MC, Diane Grisé, Elite member, Michel Perreault, Deputy Executive Director, Operations at the OMHM and Nicolas Joly, Director, Sustainable Development at the OMHM.
    Aven A. Comeau, Indivual Elite member 2009 Aven A. Comeau, Indivual Elite member 2009
    Nury Pulgarin, Individual Elite Member, 2009 Nury Pulgarin, Individual Elite Member, 2009
    Habitations Émilien-Gagnon Tenants' Association, Elite community members, 2009 Habitations Émilien-Gagnon Tenants' Association, Elite community members, 2009
    Habitations Terrasse Ontario Tenants' Association, Elite Community Association, 2009 Habitations Terrasse Ontario Tenants' Association, Elite Community Association, 2009
    Lucie Goudreau, Individual Elite member, 2010 Lucie Goudreau, Individual Elite member, 2010
    Sophie Constantineau, Individual Elite member, 2010 Sophie Constantineau, Individual Elite member, 2010
    Habitations Les Jardins Chaumont Tenants' Association, 1st prize, Sustainable Community Beautification (Anjou) Habitations Les Jardins Chaumont Tenants' Association, 1st prize, Sustainable Community Beautification (Anjou)
    Habitations Les Jardins Chateauneuf Tenants' Association, Second prize, Sustainable Community Beautification (Anjou) Habitations Les Jardins Chateauneuf Tenants' Association, Second prize, Sustainable Community Beautification (Anjou)
    Habitations De Salaberry Tenants' Association Favourite, Sustainable Community Beautification (Ahuntsic–Cartierville) Habitations De Salaberry Tenants' Association Favourite, Sustainable Community Beautification (Ahuntsic–Cartierville)
    Guy-Anne Huot, 1st Prize,  Sustainable Private Property Beautification (Arrondissement Ahuntsic – Cartierville) Guy-Anne Huot, 1st Prize, Sustainable Private Property Beautification (Arrondissement Ahuntsic – Cartierville)
    Hélène Payette, 2nd  Prize,  Sustainable Private Property Beautification (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve) Hélène Payette, 2nd Prize, Sustainable Private Property Beautification (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve)
    Yeo Choon Sung, Favourite, Sustainable Private Property Beautification (Arrondissement Côte-des-Neiges – Notre-Dame-de-Grâce) Yeo Choon Sung, Favourite, Sustainable Private Property Beautification (Arrondissement Côte-des-Neiges – Notre-Dame-de-Grâce)
    Krystyna Jedra, 1st Prize, Sustainable Private Balcony Beautification (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce) Krystyna Jedra, 1st Prize, Sustainable Private Balcony Beautification (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce)
    Denise Sauvé, 2nd Prize, Sustainable Private Balcony Beautification (Lachine) Denise Sauvé, 2nd Prize, Sustainable Private Balcony Beautification (Lachine)
    Habitations De Mentana Young Tenants' Association, 1st Prize, Community Vegetable Garden (Le Plateau Mont-Royal) Habitations De Mentana Young Tenants' Association, 1st Prize, Community Vegetable Garden (Le Plateau Mont-Royal)
    Habitations Côte-des-Neiges Tenants' Association, 2nd Prize, Community Vegetable Garden (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce) Habitations Côte-des-Neiges Tenants' Association, 2nd Prize, Community Vegetable Garden (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce)
    Habitations Place Lucy Tenants' Association, Favourite, Community Garden (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce) Habitations Place Lucy Tenants' Association, Favourite, Community Garden (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce)
    Bassam Akra, 1st Prize, Private Vegetable Garden (Saint-Laurent) Bassam Akra, 1st Prize, Private Vegetable Garden (Saint-Laurent)
    Antoine Daher-Kouri, 2nd Prize, Private Vegetable Garden (Petite-Bourgogne–Saint-Henri) Antoine Daher-Kouri, 2nd Prize, Private Vegetable Garden (Petite-Bourgogne–Saint-Henri)
    Claudette Sarrazin, Favourite, Private Vegetable Garden (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve) Claudette Sarrazin, Favourite, Private Vegetable Garden (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve)
    Habitations Gabriel-Sagard I Tenants' Association, 1st Prize, Northwest Sector Community (Villeray–Saint-Michel–Parc-Extension) Habitations Gabriel-Sagard I Tenants' Association, 1st Prize, Northwest Sector Community (Villeray–Saint-Michel–Parc-Extension)
    Habitations Émilien-Gagnon Tenants' Association, 2nd Prize, Northwest Sector Community (Saint-Léonard) Habitations Émilien-Gagnon Tenants' Association, 2nd Prize, Northwest Sector Community (Saint-Léonard)
    Habitations Marie-Ange-Jasmin Tenants' Association, Favourite, Northwest Sector Community (Sainte-Geneviève) Habitations Marie-Ange-Jasmin Tenants' Association, Favourite, Northwest Sector Community (Sainte-Geneviève)
    Habitations Jean-Paul-Beaudry Tenants' Association, 1st Prize, Eastern Sector Community (Rivière-des-Prairies–Pointe-aux-Trembles) Habitations Jean-Paul-Beaudry Tenants' Association, 1st Prize, Eastern Sector Community (Rivière-des-Prairies–Pointe-aux-Trembles)
    Lucille Mc Gurk and her fellow team members, Habitations Les Jardins Angevins, 2nd Prize, Eastern Sector Community (Anjou) Lucille Mc Gurk and her fellow team members, Habitations Les Jardins Angevins, 2nd Prize, Eastern Sector Community (Anjou)
    Habitations Bellerive Tenants' Association, Favourite, Eastern Sector Community (Rivière-des-Prairies–Pointe-aux-Trembles) Habitations Bellerive Tenants' Association, Favourite, Eastern Sector Community (Rivière-des-Prairies–Pointe-aux-Trembles)
    Habitations Mayfair Tenants' Association, 1st Prize, Southwestern Sector Community (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce) Habitations Mayfair Tenants' Association, 1st Prize, Southwestern Sector Community (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce)
    Habitations Le Domaine des Rapides Tenants' Association, 2nd Prize, Southwestern Sector Community (LaSalle) Habitations Le Domaine des Rapides Tenants' Association, 2nd Prize, Southwestern Sector Community (LaSalle)
    Habitations De L'Érablière Tenants' Association, Favourite, Southwestern Sector Community (Petite-Bourgogne–Saint-Henri) Habitations De L'Érablière Tenants' Association, Favourite, Southwestern Sector Community (Petite-Bourgogne–Saint-Henri)
    Pierrette Boucher, 1st Prize, Private Plot, Northwestern Sector (Saint-Léonard) Pierrette Boucher, 1st Prize, Private Plot, Northwestern Sector (Saint-Léonard)
    Raman Ollee, 2nd Prize, Private Plot, Northwestern Sector (Rosemont–La Petite-Patrie) Raman Ollee, 2nd Prize, Private Plot, Northwestern Sector (Rosemont–La Petite-Patrie)
    Estelle Janelle, Favourite, Private Plot, Northwestern Sector (Rosemont–La Petite-Patrie) Estelle Janelle, Favourite, Private Plot, Northwestern Sector (Rosemont–La Petite-Patrie)
    Adrienne Lambert, 1st Prize, Private Plot, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve) Adrienne Lambert, 1st Prize, Private Plot, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve)
    Yvette Chaput, 2nd Prize, Private Plot, Eastern Sector (Le Plateau Mont-Royal) Yvette Chaput, 2nd Prize, Private Plot, Eastern Sector (Le Plateau Mont-Royal)
    Viviane Lemay, Favourite, Private Plot, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve) Viviane Lemay, Favourite, Private Plot, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve)
    Lioudmila Dobrovlianskaia, 1st Prize, Private Plot, Southwestern Sector (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce) Lioudmila Dobrovlianskaia, 1st Prize, Private Plot, Southwestern Sector (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce)
    Guillemo Lozno, 2nd Prize, Private Plot, Southwestern Sector (LaSalle) Guillemo Lozno, 2nd Prize, Private Plot, Southwestern Sector (LaSalle)
    Maria Churkina, Favourite, Plot, Southwestern Sector (Verdun) Maria Churkina, Favourite, Plot, Southwestern Sector (Verdun)
    Nicole Lessard, 1st Prize, Balcony, Northwestern Sector (Saint-Léonard) Nicole Lessard, 1st Prize, Balcony, Northwestern Sector (Saint-Léonard)
    Madeleine Faille, 2nd Prize, Balcony, Northwestern Sector (Rosemont–La Petite-Patrie) Madeleine Faille, 2nd Prize, Balcony, Northwestern Sector (Rosemont–La Petite-Patrie)
    Ismaëlle Antoine, Favourite, Balcony, Northwestern Sector (Saint-Léonard) Ismaëlle Antoine, Favourite, Balcony, Northwestern Sector (Saint-Léonard)
    Madeleine Delisle, Honourable Mention, Balcony, Northwestern Community (Saint-Léonard) Madeleine Delisle, Honourable Mention, Balcony, Northwestern Community (Saint-Léonard)
    Madeleine Caron, 1st Prize, Balcony, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve) Madeleine Caron, 1st Prize, Balcony, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve)
    Rachel Kean, 2nd Prize, Balcony, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve) Rachel Kean, 2nd Prize, Balcony, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve)
    Lise Perrone, Favourite, Balcony, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve) Lise Perrone, Favourite, Balcony, Eastern Sector (Mercier–Hochelaga-Maisonneuve)
    Rosa Moon Kyung Ae, 1st Prize, Balcony, Southwestern Sector (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce) Rosa Moon Kyung Ae, 1st Prize, Balcony, Southwestern Sector (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce)
    Illuminada Averion, 2nd Prize, Balcony, Southwestern Sector (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce) Illuminada Averion, 2nd Prize, Balcony, Southwestern Sector (Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce)
    Micheline Pelletier, Favourite, Balcony, Southwestern Sector (Sud-Ouest) Micheline Pelletier, Favourite, Balcony, Southwestern Sector (Sud-Ouest)

    The launch of the 2010 Green Thumbs Competition was held at Montréal's City Hall on June 3, 2010.

    Special guests included Albert Mondor, gardening columnist and competition spokesperson, Paule Lamontagne, Chair of Amis du Jardin botanique, Robert Labelle, President of the OMHM, the OMHM Management Team and Alain Tassé, Verdun Borough Councillor and City Councillor Responsible for Housing and Relations with Residents. Mr. Tassé asked new 2010 Elite members to sign the city's guestbook, as did 2009 Elite members, the year before.

    Lancement Pouces verts 2010

    Montréal's social housing tenants have been able to learn more about gardening over the past through years through programs on horticulture.

    These sessions are given by two experts, Marie-Ève Chaume and Anne-Marie Legault, who also write on gardening for Montréal' Social Housing tenants' publication, La Rose des vents. Participants learned more about cultivating and maintaining vegetable gardens, plants and flowers. Ms. Chaume and Ms. Legault also offered a variety of highly appreciated tips and talked with gardeners.

    Formation Horticole